O Ülkede Araçlar Yollara Kapatılıyor…

Avrupa’da  son günlerde bir ülkede, okulların yakınındaki yolların araç trafiğine kapatılması tartışılıyor. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, çocukların soluduğu zararlı gazları önlemek için,araçların okulların yakınındaki yollara girmemesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, Londra’daki okullarda okuyan çoğu çocuk, kalıcı rahatsızlıklara yol açabilecek kadar  hava kirliliğine maruz kalıyor. Ayrıca yine bu araştırmanın sonucuna göre her yıl 9 bin erken ölüm vakasının hava kirliliğinden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Londra’nın Camden ilçesinin yakınındaki bazı bölgelerde, okulların yakınındaki yollar araç trafiğine kapatılmıştı . Khan, geri kalan 30 ilçenin de aynı yasayı kabul etmesini ve yolların araç trafiğine kapatılmasını istiyor.

Başkan Khan: “Bu konu benim önceliklerim arasında buılunuyor. Bilim ve kanıtlar tartışılmazdır, ancak devletin hala bunları görmezden gelmesi beni çok öfkelendiriyor.”

“Kırk veya elli yıl önce sigara içilmesinin kötü olduğunu düşünürdük, ancak atalarımızın bu konuda hiçbir çalışması olmadı. Hava kalitesi çok önemli ve insan sağlığı için acilen tedbir alınması gerekiyor.”

 

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.