Mar 25

Lastik Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Lastik alırken nelere dikkat etmeli

Lastik Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar Nelerdir?

Yeni lastik alırken dikkat etmemiz gereken üç önemli nokta var:

1. Lastik ölçüleriniz:

Lastik seçerken en uygun lastiği bulmak için aracınızın kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz. Size en uygun lastik ne ise 4 lastiğin de aynı ölçülerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Lastik ölçülerini değiştirmek aracımızı ve sürüşümüzü nasıl etkiler?

Lastik ebatlarının genişletilmesi direksiyon hakimiyetini arttırır, yol tutuşunu kuvvetlendirir, virajlarda daha iyi tutunma sağlar. Ancak Lastiklerin zemin ile temas alanı arttığında yakıt tüketimi artar.

2. Kullandığınız bölgenin iklimi:

Yağmur, kar, şddetli rüzgar, sis, buz gibi hava koşulları lastik seçimini etkilemektedir. Islak zeminlerde aşınmış lastikleri kullanmak kaza riskini arttırmaktadır. Islak yoldaki fren mesafesi kuru yoldan 3 kat daha uzundur. Bu sebeple diş derinliği 1.6 mm’den az olan lastikleri değiştirmeliyiz.

3. Kullanım koşullarınız.

Lastik yol ile aracınız arasındaki bağlantı demektir. Yol tutuşu, konfor, frenleme mesafesi ve yakıt tasarrufunda lastik seçimi önemli rol oynar.

Şehir içi kullanımlarda iki kat daha fazla dikkat etmeniz gerektiğinden lastiklerinizin havasını ayda bir kez kontrol ediniz. Çok dur-kalk yapıldığı ve devamlı frene basıldığı için şehir içi kullanımlarda uzun ömürlü lastikleri seçmeye dikkat ediniz. Yuvarlanma direnci daha düşük olan lastikler daha az yakıt tüketmenize yardımcı olur. Lastik hava basınçlarını dikkat etmelisiniz. İnik lastikler fazla yakıt tüketir.

Oto yollarda ve şehirler arası yolculuklarda frenleme mesafesi en az olan lastikleri seçmelisiniz. Uzun yolculuklarda sürücü ve yolcuları yormamak adına yumuşak lastikler seçilip sesin az olması sağlanmalıdır.

GÜVENLİ SÜRÜŞLER

YENER KUYUCU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILARIMIZ

LASTİK SEÇERKEN DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

HANGİ ARACA HANGİ LASTİK DAHA UYGUN

YAKIT TASARRUFU İÇİN LPG Mİ CNG Mİ ?

SIFIR KM DOĞAN VE ŞAHİNLER ÜRETİMDE

GÜRCİSTANDAN’DAN YARI FİYATINA ARABA ALMAK

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.