Mar 09

GÜRCİSTAN’DAN ARABA NASIL GETİRİLİR?

gurcistan-dan-araba-getirmek

Gürcistandan araba getirmek

GÜRCİSTAN’DAN ARABA GETİRME AŞAMALARI

GENEL BİLGİLER

1. Ben Türk vatandaşıyım, çifte vatandaş ya da yabancı ülke vatandaşı değilim. Gürcistan’dan araba alıp Türkiye’de sorunsuz kullanabilir miyim?

– Evet kullanabilirsiniz.

2. Gürcistan’a gitmek zorunda mıyım? 

– Araç almak için Gürcistan’a gidip ruhsat işlemlerinizi yaptırmanız gerekiyor. Ruhsatsız araç kullanmanız yasaktır.

Araç satın almak için Gürcistan’a gitmeniz gerekiyor.

3. Gürcistan üzerinden alacağım otomobili Türkiye de ne kadar süre ile kullanabilirim?

– Gürcistan üzerinden satın alınan herhangi bir otomobili, 2 yıl süre ile sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. 2 yıl sonunda 3 adet seçeneğiniz bulunmaktadır.

A-) Bunlardan birincisi Batum’a geri gelip gümrükten geçerek aracın plakasını değiştirerek aynı gün Türkiye’ye geri çıkmaktır. Plaka değişimi + geri gümrükleme ücreti aldığınız arabanın fiyatına göre 300 dolardan baslar ve model yükseldikçe değişiklik gösterebilir. Aynı arabayı kullanmak istiyorsanız bu yöntemi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. İki yılda yapacağınız toplam masraf budur. Bunun dışında hiç bir vergi, muayene, vize, bandrol ücreti ödemeyeceksiniz. Otomatik olarak arabayı %60 ucuza almış olup, 2 yılda bir cüzi bir miktar ödeyerek rahatça, iyi araba binme lüksüne sahip olacaksiniz

B-) İkinci yol, aracınızı 2 yıl sonunda Gürcistan’a getirerek, yeni bir araçla takas yapmanızdır. Bunun toplam maliyeti; gümrükten geçerken sizden talep edilecek ücret (1000 ila 1500 tl), + gümrük ücreti + yeni alacağınız arabanın takas ücreti ile, iki senelik toplam maliyetinizi bulmuş olursunuz. Bu sayede iki senelik hakka daha kavuşmuş olursunuz. İki yılda yapacağınız toplam masraf budur. Bunun dışında hiç bir vergi, muayene, vize, bandrol ücreti ödemeyeceksiniz. Otomatik olarak arabayı %60 ucuza almış olup, 2 yılda bir cüzi bir miktar ödeyerek rahatça, iyi araba binme lüksüne sahip olacaksiniz

C-) Son yol, aracınızı satıp paranızı nakite çevirmek istemenizdir. Bunu da Türkiye’den aracınızı isteyen arkadaşlarınıza yapabilir, aracınızı internet ya da Facebook üzerinden yayınlayarak satabilir. Önemli olan bir hususta, aracın satışının sadece Gürcistan’da yapılabilmesidir. Aracı Türkiye’de satamazsınız.

4- Ödeyeceğim diğer maliyetler nelerdir?

– Fiyatlar içerisinde ekstra bir maliyet bulunmamaktadır. 

5- Bu işlemler yasal mı? Araç almak bu kadar kolaysa neden Türkiye’de herkes bu araçları kullanmıyor?

– Evet işlemlerin hepsi tamamen yasal, aracınızı aldıktan sonra bizzat çevirmelere girebilir, emniyet mensupları ya da trafik ile görüşme yapabilirsiniz. Ruhsat aldığınız anda yurt dışı yerleşik kişi muamelesi göreceksiniz ve 2 yılda 1 yapacağınız giriş çıkış ile hayatınız boyunca bu haktan faydalanacaksınız. 2 yılda 1 Gürcistan’a gidip gelmek zahmetli gibi geldiğinden, herkes bu araçları tercih etmek zorunda değildir.

6- Yabancı plakalı aracı Türk plakaya çevirebilir miyim?

– Bu işlem sizin inisiyatifinize kalmış. Araçları emniyetten kontrol sonrasında satın alıyorsunuz ve tamamen prosedürlere uygun olarak ithal ediliyor. Şayet Türk plaka isterseniz, 3 yaşından küçük araçlar için geçerlidir. 3 yaşından küçük aldığınız araçları Gümrük müdürlüğü ile irtibata geçerek, gerekli olan ötv ve kdvyi ödeyerek, aracınızı Türk plakaya çevirebilirsiniz. Bu işlemler Türkiyedeki araçlara oranla en fazla %10-20 kar etmenize olanak sağlar. Yani her koşulda yine karlısınız. Ancak %60 kar ile araba kullanmak ve prosedürlerle uğraşmak istemiyorsanız, aracınızı yabancı plaka ile istediğiniz gibi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu işin avantajı yabancı plaka ile kullanmaktır unutmayınız.

7- Aracımla kaza yaptım ya da çaldırdım ya da istenmeyen bir durumla karşılaştım. İzlemem gereken prosedür nedir?

– Aracınızı aldıktan sonra ilk yapmanız gereken şey, Türkiye’de sigortasını yaptırmak olmalıdır. Zorunlu trafik sigortası yabancı plakalı araçlar içinde zorunludur. Başınıza gelebilecek kazalara karşı zorunlu trafik poliçenizin aktif olması gereklidir. Çalıntı vb gibi durumlara karşı dilerseniz Türkiye’de kasko yaptırabilirsiniz. Kasko ve sigorta hizmetleri aynı türk araçlara yapıldığı gibi yapılmaktadır. Ekstra masraf ya da herhangi diğer giderler bulunmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için, Türkiye’deki sigorta şirketleri ile görüşebilirsiniz.

8- Anahtar teslimi nasıl yapılıyor ?

– Anahtar teslim fiyatı, gümrük ve diğer giderler dahil fiyat anlamına gelmektedir. Bu araçları ruhsat sahibi olmadan Türkiye’de kullanmanız yasaktır, ruhsat sahibi olmak için Batum’a yani Gürcistan’a gelmeniz gerekmektedir. Tekrar belirtmekte fayda görüyoruz, araç almak için Batum veya Gürcistan’a gelmeniz gerekiyor.

9- Ben maksimum 6 ay burada 6 ay orada kalabilirim diye biliyordum, aslı nedir?

– Artık 2 yıl Türkiye’de kalma hakkına kavuşmuş olacaksınız.  Bu 2 yıl süresi sonunda Gürcistan’a döndüğünüzde sizden cuzi bir miktar gümrük bedeli talep edilecektir. Talep edilecek meblağ 1000 tl 1500 tl arasında arabanın fiyatına göre değişmektedir.

10- Vergisi ne kadar?

– Yabancı araçların vergi, muayene gibi ücretleri bulunmamaktadır. Kullandığınız süre boyunca ne Türkiye’de ne Gürcistan’da hiçbir ücret ödemezsiniz.

11-  Araçları bağlıyorlarmış, öyle duyduk. İçimize kurt düştü

– Gürcistan’dan aldığınız aracı yasal yollarla Türkiye’ye sokarsanız herhangi bir sorun yaşamazsınız.

12-  Engellilere kdv ve ötv’siz araç satışı yapıyor musunuz?

– Aracınızı alip Türk gümrügünde kdv ve ötv den muafiyet şartlarınızı kendiniz görüşüyorsunuz. Bununla ilgili bilgiyi araç almadan önce Türkiye gümrük bakanlığına danışınız.

13-  En düşük araç kaç para?

– Alabileceğiniz en düşük fiyatlı araçlar tüm masrafları üzerine eklendiğinden 4000-5000 dolar’dan Türkiye’ye cikis yapar.

14-  Aracı kendi üzerime alsam benden başkası kullanabilir mi?

– Aracı siz içinde bulunduğunuz sürece herkes kullanabilir. Ancak eğer siz yoksanız, sadece 1. dereceden akrabalarınız kullanmaya ehildir. Yani Eşiniz, Anneniz, babanız ve çocuklarınız.

15-  Araç 2 sene sonunda satmak istesek ne kadar eder?

– Bu sorunun cevabi bir çok kritere dayanır. Arabanın 2 sene sonundaki kilometresi, kazası, ve genel durumu göz önüne alınarak, o anki eşdeğer araçların fiyatları bazında bir fiyat ortalamasına eşdeğer olur. Bir arabanın genel değer kaybı yıllık %10 civarindadır. Satış stratejilerinize ve alıcılarınza bağlı olarak satış fiyatınız, alış fiyatınızdan daha yüksek ya da daha aşağıda olabilir. Fiyatı kendiniz belirlersiniz. 

16-  Vergi, muayene, bandrol nasıl oluyor?

– Yabancı plakalı araçların, ne Gürcistan ne de Türkiye’de vergisi bandrolü ya da muayenesi bulunmamaktadır. Bindiğiniz süre boyunca hiçbir ekstra maliyet ödemezsiniz.

17-  Fiyatlar neden dolar olarak yazılıyor? Türk lirasıyla alamıyor muyuz?

– Gürcistan’da araç alım satımı dolar ile yapılmaktadır, bu yüzden Türk liranız varsa, dolar olarak getirmeniz gerekmektedir. 

Bir başka husus ise, Gürcistan’da dolar daha düşükmüş rivayetleridir. Böyle birşey yoktur, bir ülkenin para birimi, bir başka ülkede, 3. ülke para birimine karşı daha güçlü olamaz, aksine iki kere bozdurma yapılacağı için daha düşük olur. Lütfen paranızı Türkiye’de dolara çevirin, mümkünse internet bankacılığı kullanın, en yüksek çevirme marjları internet bankacılığındadır.

18-  Gürcistan’a Vize Gerekli mi?

– Hayır Gürcistan’a Türk kimliğinizle dahi gelebilirsiniz. Satış işlemleri kimliğinizin noterde uluslararası geçerlilik kazanacak bir evrak ile tasdiklenmesinin ardından yapılabilmektedir, ve fiyatı 100 lira civarında tutmaktadır, ancak pasaportunuzun olması işlemlerinizi 4-5 saat hızlandırmakta ve sizi bu ekstra 100 liralık harcamadan kurtarmaktadır. Pasaportla gelmenizi tavsiye ederiz.

19-  Gazetede araçlar bağlanıyor diye haber var tekrar tekrar sormak istedik nedir bu olay?

– Haberleri dikkatli izler ya da okursanız bu araçların vekaleten yani gerçek sahibi dışındaki kişilerin kullanımına yönelik bir uygulama olduğunu anlarsınız. Haberlerde ve gazete gördüğünüz kişilerin büyük bir kısmı araç kullanım kurallarını ihmal ederek (kişisel kullanıma mahsus aracını kiraya vermek, araç üzerinden kayıt dışı ticari gelir sağlamak, kaçakçılık ve yasa dışı kullanıma dahil etmek, aracını başka kişilere kullandırmak, taksicilik yapmak vesaire) yasal yaptırımlara maruz kalmaktadırlar.

20- 6 ay (185 gün) Gürcistan’da ikamet etmek zorunda mıyım? Aracı kendim mi gümrükten çıkarıyorum?

Satın aldığınız aracı gümrükten kendiniz çıkaramazsınız, size kefil olan takım arkadaşımız (Gürcistan vatandaşı) Sizin adınıza aracınızı çıkarır, siz Türkiye’de kendi ruhsatınızla kullanırsınız. 6 ay ikamet etmek zorunda değilsiniz. Satın alacağınız araç, ruhsat ile adınıza verilir, Türkiye’de 2 sene kullanım hakkına sahip olursunuz.

21- Araç kimin üzerine oluyor? Vekaletle araç alabilir miyim?

Araç sizin üzerinize, yani ruhsat sahibi oluyorsunuz. Ruhsat sahibi olmadan Türkiye’de araç kullanmanız yasaktır. Vekalet yasaktır. Vekaletle araç kullanmak ve kullandırmak yasaktır. Vekaletle araç kullanamazsınız. Biz ruhsatla araç satışı yapiyoruz. Ruhsat sahibi aracın sahibi demektir, aracın yasal sahibi siz oluyorsunuz.

22-  LPG taktırsak ruhsata işletebilirmiyiz?

Lpg ister Gürcistanda ister Türkiye’de takılabilir, yabancı araçlarda ruhsata lpg işletme diye birşey yoktur. LPG TAKTIRABİLİRSİNİZ.

23-  Hangi evraklar gerekli?

Kimlik ya da pasaportunuz yeterlidir. Yanınızda getirmeniz gereken tek evrak kimlik ya da pasaportunuzdur. Şayet kimlik ile gelecekseniz, kimliğin üzerindeki kaplamanın yeni ve pürüzsüz olmasına, soğuk mührün belirgin olmasına dikkat ediniz.

 

Yorumu formunu geç

  • Giray Başpınar on 09/10/2019 at 2:29 pm
  • Cevapla

  Bende getirmek istiyorum ama çoğu şey değişti diye biliyorum

  • Alperen Şahin on 17/09/2019 at 9:47 pm
  • Cevapla

  Bu devirde en güzel yöntemdir bence

  • Haluk İsmailoğlu on 03/09/2019 at 2:46 pm
  • Cevapla

  Bu yöntemin önüne geçtiler mi? Yoksa devam ediyor mu?

  • Ilgın Balcı on 31/08/2019 at 8:53 pm
  • Cevapla

  Bu fiyatlara ancak böyle araba alınır. ÖTV kalsın lütfen

  • Arslan Sağ on 27/08/2019 at 1:47 pm
  • Cevapla

  Güncel fiyatlara karşı en güzel çözüm Gürcistan’dan araba getirmek.

  • Cem Ender on 26/08/2019 at 5:05 pm
  • Cevapla

  Çok teşekkür ederim

  • Oğuzcan Bursalı on 26/08/2019 at 4:02 pm
  • Cevapla

  İnsanlar artık her türlü yolu deniyor. Uygun fiyata araba alabilmek için.

  • Habil Evcil on 25/08/2019 at 11:20 pm
  • Cevapla

  Yarı fiyatına araç almak çok güzel bir olay

  • Fuat Alp on 24/08/2019 at 12:38 pm
  • Cevapla

  Bu ÖTV oranlarından sonra bende düşünüyorum bu yöntemi

  • Galip Türk on 23/08/2019 at 7:22 pm
  • Cevapla

  Bende bu sorunun cevabını arıyordum. İyi oldu bunu öğrenmem.

  • Nurettin Harun on 16/08/2019 at 5:08 pm
  • Cevapla

  Geçici bir yasa geldi gümrükte kalan araçları çekebiliyormuşuz diye.

  • Hikmet Öncü on 08/08/2019 at 10:29 pm
  • Cevapla

  Sayenizde yeni bir şey daha öğrenmiş oldum

  • Nedim Zorca on 01/08/2019 at 7:24 pm
  • Cevapla

  Son zamanlarda düşünmüyor değilim. Fakat, vergi olayı canımı sıkıyor…

  • Halil Kaya on 31/07/2019 at 3:38 pm
  • Cevapla

  Yeni düzenlemeler sonrası imkansız gibi duruyor bu yöntem….

  • Orhan Dumancı on 29/07/2019 at 9:55 pm
  • Cevapla

  Denemekten zarar gelmez 😀

  • Ferhat Yolcu on 29/07/2019 at 1:29 pm
  • Cevapla

  Her şey iyi güzel 😀 Ama riskli bir yöntem. Param olsa bile denemem 😀

  • Gökhan Balıkçı on 27/07/2019 at 1:52 pm
  • Cevapla

  Son ÖTV oranlarından dolayı bende düşünüyorum. Ama korkuyorum….

  • Abdullah Şentürk on 25/07/2019 at 1:55 pm
  • Cevapla

  Bilgi için teşekkür ederim

  • Kemalattin Bulamacı on 25/07/2019 at 10:59 am
  • Cevapla

  Bu konu hakkında bir süredir araştırma yapıyordum. İçerik için teşekkür ederim.

  • Mithat Kuyucu on 24/07/2019 at 1:17 pm
  • Cevapla

  Ne kadar riskli acaba ? Sizce böyle bir yöntem güvenli mi?

  • Oğuzcan Bursalı on 22/07/2019 at 2:15 pm
  • Cevapla

  Geçenlerde bizim bir yakınımızda böyle bir yöntem ile araç getirdi, riski pek yok diyor…

  • Hasan Özpolatlı on 22/07/2019 at 8:50 am
  • Cevapla

  Riskli bir işlem benden söylemesi, hiç buluşmayın derim…

  • Hüseyin Çapkın on 21/07/2019 at 11:10 am
  • Cevapla

  Gümrükte takılma riski var. Bu riske varım diyenler için güzel bir seçenek olabilir.

  • tuncay yılmaz on 19/07/2019 at 3:01 pm
  • Cevapla

  bu tür olaylar çok riskli ve zahmetli gümrükte takılınabilir

  • Ahmet Karaca on 19/07/2019 at 9:38 am
  • Cevapla

  İçerik için teşekkürler ama riskli ve zahmetli bir yöntem değil mi?

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.