Haz 09

Ford Focus Hakkında Bilgiler

Ford Focus Arkadan GörünüşFord Focus Arkadan Görünüş

Ford Focus Motor ve Şanzıman Seçenekleri

Benzinli ve dizel motorların yanı sıra manuel ve otomatik şanzımanlara sahip Ford Focus ülkemizde en çok satılan arabalar arasında yer almakta. Dizel motorlarının yakıt tüketimleri konusunda gayet başarılı olduğu söylenebilir. Motorlarının lpg’ye uyumlu olması 1.6 ve 2.0 benzinli motorların bulunduğu Ford Focus sorunsuz motorlar ihtiva ediyor. Ford Focus hakkında yorumlara baktığımızda çok da olumsuz yorumların olmadığı görülüyor.

Ford Focus’un Kasa Tipleri

1999 yılında satışına başlanan Focus’un ilk kez 2002 modeli makyajlanmıştır.

2005 yılında satışa başlanan 2. nesil Ford Focus, Mazda3, Volvo S40, V50 ve C70 ve C-MAX modelleriile aynı platformda üretilmiştir.

2008 yılında karşımıza çıkan 3. nesil Focus 2007 Eylül ayında Frankurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Ford’un Kinetik Tasarım felsefesi ile üretilen 3. nesil ülkemizde ve Dünya’da başarılı satış rakamlarına ulaştı.

RS WRC Başarısı

İkinci nesil Focus’un lansmanından sonra Focus RS WRC 06 modeli tanıtıldı. 2005 Yılı Dünya Ralli Şampiyonası’nın son yarışından sonra Yeni RS WRC Pipo motor tarafından geliştirilmiştir.  Duratec motoru kullanılan RS WRC 2006 Dünya Ralli Şampiyonasının ilk yarışı olan Monte Carlo Rallisi dahil12 yarış kazandı.

2014 Makyajlı Kasa

Modelin üçüncü nesili 2014 yılında yeniden tasarlanarak kullanıcıların istekleri doğrultusunda makyajlandı. Yeni ön ızgarası ile daha güçlü görünen model dörtgen formlu sis farları, kaslı motor kaputu, ve yeni ön tampon ızgarasında sahip.

Arka kısınmda küçültülen stop lambaları grubu aracın dinamik görüntüsünün güçlendirmiş durumda. Hatchback modellerinde yeni bagaj kapağı kullanılarak spoylere yer verilmiş.

İç mekanda kullanıcıların istekleri doğrultusunda bir çok yeniliğe yer verilmiş. Orta konsolun üzerindeki tuşlar daha sadeleştirilmiş, daha ergonomik bir hale getirilmiş. Makyajlı kasada bulunan 3 kollu direksiyon tasarımı gösterge panelinin daha kolay ve geniş biçimde görünmesini sağlamış. Makyajlı Focus‘ta orta konsol üzerinde bulunan 8 inçlik renkli ve dokunmatik multimedya sistemli ekran bulunmakta ve aracın bir çok özelliğinin ayarları bu ekran üzerinden yapılmakta. Makyajlanan model tasarım farklılıklarının yanı sıra bir çok yeni özelliği ile de dikkat çekiyor.

Yeni Focus Özellikleri

 

Focus’ta sunulan otomatik park sistemi, paralel park yapmanın yanı sıra, dikey park etme sistemi ve paralel parktan çıkmayı sağlayan paralel park çıkış yardımı özellikleri de sunuluyor. Halihazırda sunulan Ford SYNC araç içi iletişim sisteminin 2. jenerasyonu SYNC 2, 8 inçlik yüksek çözünürlüklü dokunmatik renkli ekran ile müzik sistemi, navigasyon, iklim kontrolleri ve uyumlu cep telefonlarına daha kolay erişim sağlayan kontrol sistemini içeriyor. Ayrıca makyajlı modelde Elektronik Denge Programına (ESP) entegre Gelişmiş Proaktif Denge (ETS) teknolojisi gibi yepyeni bir teknoloji de yer alıyor. Sistem, aracın hız, direksiyon konumu ve direksiyonun hangi hızlarda döndürüldüğünden yola çıkarak aracın kayma ihtimalini hesaplıyor. Eğer sistem çok muhtemel bir kayma algılar ise (Sürücü daha kaymayı hissetmeden) ESP sistemini devreye sokarak aracın kontrolünün sürücüde kalmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda ST versiyonda da makyaja gidildi.

 

 

 

Focus Yandan Görünüş

Focus Yandan Görünüş

Ford Focus Nasıl Bir Araba

Ford Focus Nasıl Bir Araba

Focus Ön Konsol Resmi

Focus Ön Konsol Resmi

Ford Focus Önden Görünüş

Ford Focus Önden Görünüş

Ford Focus Arkadan Görünüş

Ford Focus Arkadan Görünüş

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.