Kas 16

Bu Mercedes’te Renault motoru var.

 İşte Az Yakan Mercedes…

 

Mercedes de artık az yakan ekonomik sürüş sağlayan araç yarışına başladı. Ancak kalitesinden ödün vermeden bu işi başarıyor.

Yıldızın arkasına Fransa’dan bir dizel motor mu? Burun kıvırmaya gerek yok. 1.5 litre hacme sahip motor, pazara yeni sunulan A Serisi’nde kendini ispatladı.

 

Marşa basıldıktan sonra hafif bir homurtu başlıyor. Heyecan verici sesler ancak bu kadar zarif olabilir. A 180 CDI, Mercedes’in sahip olduğu ilk Renault motorlu araç olma özelliğine sahip. İki şirket arasında yapılan çalışma sonucunda, motor Mercedes standardına göre geliştirildi demek daha doğru bir ifade olacak. 1.5 lt hacme sahip motor Mercedes’in en az yakıt tüketen A Serisi’nde görev yapıyor. Fabrika verilerine göre manuel şanzımana sahip A Serisi’nin yakıt tüketimi sadece 3.8 lt/100 km olarak açıklanıyor. Mercedes ürün yelpazesinde A Serisi 98 gr/km salınım değeri ile imajını daha da güçlendiriyor.

Başarılı motor sunmuş olduğu değerler ile adeta pastanın üzerindeki çilek konumunda olmasına karşın, burun kıvıranlara pek fırsat vermiyor. Neredeyse hiç gürültü çıkarmadan çalışıp, seri şekilde yüksek devirlere çıkıyor. Turbo boşluğunu adeta yok sayıp 5 000 d/d’de başlayan kırmızı devir bölgesine kadar esnek devirleniyor. 1.5 lt motorun yumuşak çalışma karakteri, geçiş süresi tamamlanana kadar satışa sunulan ve sadece 7 ileri otomatik şanzıman (çift kavrama) seçeneği ile kombine edilen 109 HP güce sahip 1.8 lt CDI motoru da geride bırakıyor. Küçük 1.5 lt’lik motor ise 6 ileri oranlı manuel şanzımanla birlikte sunulacak. Manuel şanzıman birbirine çok yakın vites geçişlerinden dolayı neredeyse küçük bilek hareketleriyle vites değişimlerini mümkün kılıyor.

Kağıt üzerindeki teknik verilere bakıldığında küçük motorun, 1.8 lt CDI’ya kıyasla 10 Nm fazla tork ürettiğini, buna karşın 0-100 km/s hızlanmada (11.3 sn) biraz daha ağır kaldığı belirtiliyor. Bu değerlerin aslında hiçbir önemi de yok. A Serisi, ulaştığı 190 km/s’lik maksimum hızıyla hiçbir zayıflık göstermiyor.

  • Metin on 20/12/2014 at 8:03 am
  • Cevapla

  Bence yalaaaaaaaaaaaaannnnnnnn. Mercedes böyle az yakmaz. Mercedes dediğin çok yakarrrr

  • Faruk on 20/12/2014 at 8:03 am
  • Cevapla

  Mercedeslerin de böyle az yakması ne güzel.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.